Novinka

Čeští hráči na Mistrovství Evropy U 17 v badmintonu

V současných dnech vrcholí Mistrovství Evropy kategorie do 17 let, které se poprvé v historii českého badmintonu koná právě v Praze. Bohužel již bez české účasti.
Štěrboholská sportovní hala přivítala více než 300 hráčů a hráček z celé Evropy a česká výprava tvořila nemalou část. Celý turnaj byl zahájen dne 21.11. soutěží družstev. 36 týmů odehrála jednotlivá utkání ve skupinách, z každé skupiny postoupil vítězný tým do závěrečných bojů play-off.


Česká reprezentace startující ve složení: Marek Aubus, Jan Janoštík, Vít Kulíšek, Tomáš Švejda, Václav Palán, Jan Viktora, Jana Adámková, Tallulah Van Coppenolle, Kateřina Zuzáková, Marie Růžičková, Lucie Krpatová, Sonnková Valentýna a Tereza Kobyláková zaznamenala historický úspěch, kdy ve své skupině porazila nejprve nejen slabší Bulharsko 4:1, ale také o den později v rozhodujícím ,,postupovém“ zápase velmi silného soupeře z Nizozemska opět 4:1. Vítězství nad Kyprem bylo téměř povinností, které se český tým zhostil na jedničku a zvítězil jednoznačně 5:0. Velká radost z velkého úspěchu českého týmu! Česká republika postoupila do utkání play-off a tím pádem do bojů o medaile.


Obrovská motivace a odhodlání se snoubilo s ještě větším povzbuzováním nejen celého týmu, ale také českých fanoušků, kteří českým hráčům fandili. Soupeř byl ale nakonec ještě větší, takže ani badmintonová symbióza domácího prostředí s motivací z postupu a z potenciální medaile nestačily. Česká republika tak ve svém boji o medaile prohrála s Tureckem 3:0. Útěchou týmu může být fakt, že Turecko nakonec postoupilo až do finále, takže to pro český tým byl opravdu těžký soupeř.

 

Po senzační soutěži družstev byl dne 25.11. rozehrán turnaj jednotlivců. V každé disciplíně startovali vždy 3 zástupci českého badmintonu, jedinou výjimku tvořily čtyřhry, ve kterých startovaly 2 plus 2 páry. Z 12 českých hráč a hráček se nejdále dostal ve dvouhře chlapců Jan Janoštík, ve smíšené čtyřhře pár Vít Kulíšek s Valentýnou Sonnkovou a Jan Viktora s Janou Adámkovou a ve čtyřhře chlapců Vít Kulíšek s Václavem Palánem. Konečným kolem se pro všechny zmíněné stalo osmifinále. Ale nepředbíhejme a podívejme se, jak se reprezentantů konkrétně dařilo v jednotlivých disciplínách.


Jako první již tradičně byly zahájeny zápasy smíšené čtyřhry v niž startovaly 3 české páry: Václav Palán s Lucií Krpatovou, Vít Kulíšek s Valentýnou Sonnkovou a Jan Viktora s Janou Adámkovou. Čeští fanoušci mohli hned v úvodních kolech velmi jásat, jelikož se všechny české páry probily nejen přes první, ale dokonce i před druhé kolo. V kole třetím na sebe trochu smolně narazily Palán, Krpatová vs. Viktora, Adámková, kdy se do 4. kola po dramatické koncovce 3. setu probojoval právě druhý zmíněný pár. Do 4. kola postoupili také Kulíšek se Sonnkovou. V bojích o čtvrtfinále byly české páry na své soupeře už krátké a prohrály oba zápasy ve dvou setech.


Ve dvouhře chlapců startovali Jan Janoštík, Tomáš Švejda a Marek Aubus. Všichni hráči měli první kolo volné, v kole druhém nestačil na svého soupeře pouze Švejda, Janoštík a Aubus své zápasy zvládli jednoznačně. Ve třetím kole již Aubus nestačil na nasazeného 12. hráče z Anglie. Janoštík byl o poznání úspěšnější, svůj zápas doslova vybojoval, když porazil švýcarskou jedničku na 3 sety. Janoštíkův zápas o postup mezi 8 nejlepších byl již čistě v rukou soupeře. Přesto to je pro čerstvě 14letého hráče vynikající úspěch.


Dvouhra dívek byla pro Českou republiku o poznání smutnější. Tallulah Van Coppenolle i Tereza Kobyláková pohrály hned úvodní kola, česká jednička Kateřina Zuzáková se postoupila do kola třetího, kde už nestačila na soupeřku z Izraele.


Spravit chuť si Kateřina mohla se svou spoluhráčkou Lucií Krpatovou ve čtyřhře dívek. Los byl ale k českému páru velmi nepříznivý. Smolně jim přidělil těžké soupeřky z Anglie, se kterými česká děvčata svedla 45 minut dlouhou bitvu, a jak je tomu u dámského debla zvykem, o vítězkách rozhodovala až koncovka třetího setu, kterou český pár prohrál 23:21. Druhým českým párem byla Marie Růžičková a Tallulah Van Copenolle, které zvládly úvodní první kolo, po té již nestačily na turecký pár, se kterým prohrály 2:0 na sety.


Chlapecký debl přinesl velké zklamání v podobě prohry 4. nasazeného páru Janoštík, Švejda. Čeští hráči svedli neúspěšnou 3setovou bitvu s německým párem hned ve 2. kole. Druhý český pár Kulíšek, Palán se probojoval až do 3. kola, ve kterém nad jejich síly byl pár z Anglie. Osmifinále je ale pro český pár výborný úspěch.

Gratulujeme celé české juniorské reprezentaci včetně organizačního týmu a děkujeme za skvělé badmintonové zážitky. Věříme, že právě tyto zkušenosti posunou české hráče a hráčky ještě o kousek výš. Držíme vám všem palce!


Novinka přidána: 28. 11. 2017